Wycieczka po białe złoto

Serdecznie polecamy wszystkim, którzy nie mieli okazji znaleźć się na poziomie 72 pięter pod ziemią, by odwiedzić kopalnię soli w Bochni – naprawdę warto.

Edukacyjna ścieżka zwiedzania kopalni śladami Świętej Kingi była bogata w wiele atrakcji, które na długo pozostaną w pamięci uczestników dzisiejszej wycieczki. W podziemiach przemieszczaliśmy się wagonikami oraz pieszo – pokonaliśmy ponad 700 schodów i wróżyliśmy szczęście i bogactwo z kropel słonej wody. Otrzymaliśmy także błogosławieństwo samej Świętej Kingi, która niegdyś obdarowała nasz kraj białym bogactwem, dzięki któremu Kazimierz Wielki mógł zmienić oblicze naszych ziem („zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”). Poznaliśmy też dziesiątki zastosowań soli.

Czy wiecie, że szczypta soli dodana do wody z wazonem kwiatów podtrzymuje ich żywotność?
Nieco soli z wodą, którą potrzemy plamę z soku na ubraniu, wyczyści je?
Sól dorzucona do mokrego drewna w kominku spowoduje, że wilgoć odparuje, a drewno zacznie się pięknie palić?
My też tego nie wiedzieliśmy!

Po więcej ciekawostek odsyłamy do kopalni!

PS Dziękuję wspaniałym opiekunom za pomoc w trakcie wycieczki!

Author: Ilona Kulig