Bezpłatne źródła książek w wersji elektronicznej

Książki – zarówno dla uczniów, jak i rodziców – czekają tylko na jedno kliknięcie 🙂
Bez wychodzenia z domu możemy mieć dostęp do tysięcy tytułów! Seria „Zwiadowcy” Flanagana, książki Remigiusza Mroza czy Olgi Tokarczuk? Oto lista miejsc w Sieci, które pozwolą nam je znaleźć i zanurzyć się w lekturze:

 

Wolne Lektury – https://wolnelektury.pl/

Serwis zawiera obecnie 5571 darmowych utworów, takich jak m. in. „Calineczka” i inne baśnie Andersena, „Robinson Crusoe” Defoe, „Pies Baskerville’ów” Doyle’a, „Fraszki” i „Treny” Kochanowskiego, „O krasnoludkach i sierotce Marysi” Konopnickiej, „Przygody Sindbada Żeglarza” Leśmiana, „Dziady” Mickiewicza, „Świętoszek” i „Skąpiec” Moliera oraz wiele, wiele innych.

Książki dostępne są w różnych formatach, zarówno w formie e-booka, jak i audiobooka
(pdf, MOBI, EBUP itd.). Wszystko zupełnie za darmo!

 

IBUK Libra – https://libra.ibuk.pl/

Miejska Biblioteka Publiczna w Świętochłowicach wykupiła dostęp do ponad 2000 tytułów
w bazie IBUK Libra. Każdy czytelnik MBP w Świętochłowicach może skorzystać z nich bezpłatnie, wystarczy że skontaktuje się telefonicznie: 32 245 82 96 (od pon. do pt. w godz. 8:00-15:00) lub mailowo: filia2@mbp.swietochlowice.pl.

Na platformie można wyszukiwać książki wg licznych kategorii, warto też zaznaczyć pole „Publikacje, do których mam dostęp” (aby wyszukiwać wśród pozycji dostępnych za darmo
po wprowadzeniu kodu z Biblioteki).

W literaturze dla dzieci i młodzieży znajdziemy m.in. takich autorów jak: John Flanagan (seria „Zwiadowcy”), Brandon Mull („Baśniobór”), Mark Twain („Przygody Tomka Sawyera”), Julia Duszyńska („Cudaczek wyśmiewaczek”), Maria Krüger („Karolcia”, „Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć”).

Dorośli natomiast mogą sięgnąć po tytuły takich pisarzy jak np. Remigiusz Mróz, Zygmunt Miłoszewski, Olga Tokarczuk, Małgorzata Rogala, Camilla Läckberg, Alex Kava, Sarah
J. Maas, Kiera Cass, Anna Łacina, Magdalena Witkiewicz czy Małgorzata Gutowska – Adamczyk.

 

Lektury.gov.pl  – https://lektury.gov.pl/

Serwis Ministerstwa Cyfryzacji, na którym znajdziemy podobny zasób lektur szkolnych (i nie tylko) jak w Wolnych Lekturach. Ułatwieniem jest usystematyzowanie dostępnych książek według przedziałów wiekowych (dla klas I-III utwory Andersena, dla starszych m. in. „Księga dżungli” Kiplinga czy „Król Maciuś Pierwszy” Korczaka).

 

„Masz tę moc!” (książka o koronawirusie dla dzieci) – https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

Warto wspomnieć o inicjatywie Wydawnictwa Olesiejuk, które udostępniło za darmo książkę w przystępny sposób tłumaczącą dzieciom czym jest koronawirus oraz w jaki sposób postępować, by się przed nim ustrzec.

 

Miłej lektury!

Author: Dorota Sparwasser