Światowy Dzień Czytania Tolkiena

 25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego – Tolkien Society. Po raz pierwszy ogłoszono go 23 marca 2003 roku.          Od tamtej pory obchodzone jest co roku, również  w Polsce.

 

fot. www.encyklopedia fantastyki.pl

 John Ronald Reul Tolkien urodzony 3 stycznia 1892 r. w Republice Południowej Afryki, zmarł 2 września 1973 r. w Wielkiej Brytanii. Brytyjski pisarz i profesor filologii klasycznej i literatury staro – angielskiej na Uniwersytecie Oxfordzkim. Aktywnie działał przy powstawaniu słownika języka angielskiego – Oxford English Dictionary, który wydany został po     I wojnie światowej.  Poliglota, pisarz posługiwał się wieloma językami min. duńskim, łaciną, hebrajskim, lombardzkim, greką, hiszpańskim, rosyjskim, norweskim. Chciał również nauczyć się języka polskiego ale uznał go jednak za zbyt trudny.

 Pasją Tolkiena był także sport, szczególnie rugby. W czasach licealnych był członkiem reprezentacji szkolnej.

 Tolkien spopularyzował literaturę fantasy. Powieść „Hobbit, czyli tam        i z powrotem” napisał jako pierwszą. Powieść była prezentem dla jego małych synków.

 Często słyszymy, że „Władca Pierścieni” to trylogia. Nie jest to jednak prawdą. Tolkien zamierzał napisać jedną książkę  opowiadającą historię postaci z krainy Śródziemia. Ponieważ całość liczy ponad 1000 stron,            z ograniczeń wydawniczych została podzielona na trzy mniejsze powieści. Dzieło swojego życia pisarz tworzył prawie 15 lat.

 Sfilmowania dzieła ( Tolkien wątpił by jego powieść trafiła na ekrany) podjął się Peter Jackson. Łączny czas trwania wszystkich części to ponad 11 godzin.

  Dlaczego 25 marca ?  Tego dnia zakończono Wojnę o Pierścień – mieszkańcy Śródziemia obalili Saurona i uwolnili krainę od mrocznych sił.

W tym roku proponujemy czytanie Tolkiena w domowym zaciszu. Można też posłuchać wspaniałej muzyki:

  Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia 

 

Author: Małgorzata Malicka