Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Dzień ten tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyce związanej               z ochroną praw autorskich. Idea święta książki ma swój początek          w Katalonii i sięga roku 1930.  23 kwietnia jest świętem narodowym Katalonii, dniem jej patrona – św. Jerzego.

 

 

Legenda głosi, że św. Jerzy pokonał smoka zagrażającego miastu.            Z kropel krwi smoka miały wyrastać czerwone róże. W rocznicę tego wydarzenia mężczyźni obdarowywali kobiety różami, w zamian otrzymywali upominki w postaci książek.

Data  – 23 kwietnia – związana jest również z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona                          i Nabokova.

   W roku 1952 została zwołana do Genewy Międzynarodowa Konferencja ds. Praw Autorskich, która uchwaliła Powszechną Konwencję i powołała Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Konwencja genewska weszła w życie 16 września 1956 roku. Polska przystąpiła do konwencji             o przestrzeganiu praw autorskich w roku 1976. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich – © „copyright”.

   Z inicjatywy UNESCO,  co roku 23 kwietnia kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki. W 2021 r. jest nią Tbilisi – stolica Gruzji.             W 2016 roku był nią Wrocław. 

Author: Małgorzata Malicka