DZIEŃ FLAGI

2 MAJA

DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

  DZIEŃ FLAGI to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce – zostało ustanowione w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Ma ono propagować szacunek do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych,        a także promować postawy patriotyczne.  Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego      i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Tego samego dnia przypada również drugie święto – Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

 

Dlaczego polska flaga jest biało – czerwona?

Miniprzewodnik  MSWiA „BIAŁO – CZERWONA”

                                                              Wywieś flagę ! 

Author: Małgorzata Malicka