Dzień Kaczora Donalda

Kaczor Donald (ang. Donald Duck) – bohater filmów animowanych i komiksów stworzony  przez Walta Disneya.

9 czerwca to dzień urodzin Kaczora Donalda. Tego dnia 1934 roku po raz pierwszy pojawił się w filmie The Wise Little Hen (Mądra kurka). Zaczynał jako postać drugoplanowa. Pojawiał się w wielu filmach  z Myszką Miki, Minnie, Goofym i Pluto. Postać Donalda przerobiono w 1937 roku. Zaczął także występować we własnych filmach. Pierwszy     z nich to Don Donald (9 stycznia 1937) w reżyserii Bena Sharpsteena. W kolejnych latach stał się bohaterem komiksów.  Krąg jego rodziny       i przyjaciół systematycznie się powiększał (narzeczona Daisy, siostrzeńcy: Hyzio, Dyzio i Zyzio).

Mimo, że kreskówki z Donaldem są popularne na całym świecie, to w Finlandii komiksy te są zakazane. Ponieważ kaczor nie nosi spodni w 1978 roku zdecydowano, że nie nadaje się na bajkę dla dzieci.

 

Czytaj: Pierwszy numer Kaczora Donalda udostępniony przez wydawcę Egmont Polska z okazji 1000-ego wydania

Zobacz: Teraz Miki! – Podstępne gofry

 

Author: Małgorzata Malicka